• English
 • PRz Racing Team

  Printed of rubber-like material gasket
  Specially for PRz Racing Team

  Konkurs Formuła Student to prestiżowe zawody organizowane przez Institution of Mechanical Engineers oraz SAE International. Zadaniem startujących zespołów jest zaprojektowanie oraz skonstruowanie bolidu, który weźmie udział w wyścigach na torach Formuły 1. 

  Zespół PRz Racing Team, działający na Politechnice Rzeszowskiej, już w tym roku wystartował w zawodach Formuły Student, w lipcu na brytyjskim torze Silverstone oraz wystąpi we wrześniu we Włoszech. 

  Ze względu na wymagające wymogi regulaminowe, studenci zdecydowali się na zaprojektowanie nowego, kompletnego układu dolotowego, który został wydrukowany z materiału ABS oraz PLA metodą FDM, wraz z którym dzięki uprzejmości firmy Jelwek Sp. z o. o. zostały wydrukowane przestrzenne uszczelki z materiału NinjaFlex. 

  Materiał ten posiada właściwości gumy a jego temperatura płynięcia to około 235 stopni Celsjusza, dzięki czemu mogą one być zastosowane w układach silnika spalinowego. Uszczelki, które zostały zaprojektowane w trzech wymiarach, tak by oddać powierzchnie łączonych elementów, pozwalają na zniwelowanie niedokładności pozostałych elementów drukowanych. Pozwoliło to na zachowanie szczelności układu dolotowego, w którym podczas pracy silnika panuje podciśnienie nawet do 200 MPa. Dolną część dolotu wydrukowano w firmie Jelwek z PLA – materiału o wymaganej twardości do tego typu zastosowań.

  Zastosowana technologia

  FDM
  Technologia FDM, czyli osadzanie topionego materiału, to metoda przyrostowa, polegająca na uplastycznianiu polimerów przy użyciu wysokiej temperatury i osadzaniu ich warstwowo w sposób odwzorowujący pożądany model.
   
  Mnogość materiałów dostępnych w tej technologii pozwala nie tylko otrzymać wytrzymałe wydruki ale również elastyczne, czy np. imitujące gumę i drewno.
  Nasze realizacje w tej technologii
  Gładkość ścian
  Wytrzymałość materiału
  Łatwość obróbki
  Wytrzymałość temperaturowa
  Średni czas realizacji

  Potrzebujesz profesjonalnego druku 3D
  z gwarancją korzystnej ceny?