• English
  • Legendary Rover

    Legendary Rover Team - twice got the 1st place in URC in USA
    Jelwek is one of the first sponsors of Legendary Team.

    Drużyna Legendary Rover Team z Politechniki Rzeszowskiej zajęła pierwsze miejsce w prestiżowych, międzynarodowych zawodach łazików marsjańskich University Rover Challenge (URC), które zakończyły się w USA, a rozgrywane były na amerykańskiej pustyni w stanie Utah.

    Podobnie jak w poprzedniej edycji, gdy studenci z Rzeszowa zajęli trzecie miejsce, również w tym roku firma Jelwek Sp. z o. o. była jednym ze sponsorów zespołu. Wiele podzespołów łazika zostało zaprojektowane pod kątem druku i poza wykonaniem elementów prototypowych, firma Jelwek wykonała wiele elementów funkcjonalnych, wykorzystanych w konstrukcji.

    Najbardziej złożonym komponentem wykonanym w technologii druku 3D była dwuosiowa, zdalnie sterowana głowica do kamery głównej łazika Legendary III. Poza elementami takimi jak łożyska, czy serwomechanizmy, wszystkie komponenty zostały wytworzone techniką FDM

    Głowica składała się z trzech podstaw złożonych ze sobą przy pomocy gumowych amortyzatorów, których celem było wytłumienie drgań powstających w czasie jazdy po nierównym terenie. Następnie całość została zamontowana na aluminiowym maszcie kamery, a na podstawach utwierdzono kołyskę z możliwością sterowania pochyleniem.

    Wydrukuj Mi - Drukowanie 3d, wydruki 3d, druk 3d Legendary Rover

    Legendary III podczas zadania Astronaut Assistance Task (po lewej). Głowica kamery głównej wydrukowana przez firmę Jelwek (po prawej).

    Podstawowym źródłem obrazu łazika Legendary III była kamera cyfrowa z zewnętrznym obiektywem. Dzięki zastosowaniu i możliwości wykonania druków 3D zaprojektowano nową obudowę do kamery z PLA, która pozwoliła na redukcję jej masy o ponad 70% bez utraty pierwotnej wytrzymałości.

    Dodatkowo wykonano nasadę na obiektyw, w której zamontowane zostały serwomechanizmy pozwalające na zdalne sterowanie ostrością i przybliżeniem.

    Legendary III jako źródło zasilania wykorzystywał akumulatory litowe, które zostały wykonane z ponad 60 pojedynczych ogniw. Trzy z nich o napięciu nominalnym 26V DC, służące do zasilania zespołu napędowego, zostały zamknięte w obudowach wydrukowanych z ABS.

    Wydrukuj Mi - Drukowanie 3d, wydruki 3d, druk 3d Legendary Rover  Wydrukuj Mi - Drukowanie 3d, wydruki 3d, druk 3d Legendary Rover

    Akumulator litowy zasilający układ napędowy w obudowie wydrukowanej z ABS. 

    Jeden z kilku efektorów robotycznego ramienia zamontowanego na pokładzie Legendary III miał za zadanie zebrać próbkę ziemi spod powierzchni gruntu, a następnie precyzyjnie zrzucić do pojemników analizujących jej właściwości fizykochemiczne. Osłona świdra oraz elementy ustalające zostały wydrukowane z PLA.

    Wydrukuj Mi - Drukowanie 3d, wydruki 3d, druk 3d Legendary Rover  Wydrukuj Mi - Drukowanie 3d, wydruki 3d, druk 3d Legendary Rover  Wydrukuj Mi - Drukowanie 3d, wydruki 3d, druk 3d Legendary Rover

    Łazik Legendary III pobiera próbkę gleby podczas zadania Sample Return Task. Drukowane elementy efektora widoczne w ramce.

    Technologia druku 3D sprawdziła się nie tylko w swym podstawowym zastosowaniu czyli prototypowaniu, ale również wytwarzając pełne zespoły wykonawcze w konstrukcji łazika marsjańskiego. Pozwoliło to na ograniczenie kosztów i lepsze dostosowanie projektu do rygorystycznych wymagań zawodów.

    Zastosowana technologia

    FDM
    Technologia FDM, czyli osadzanie topionego materiału, to metoda przyrostowa, polegająca na uplastycznianiu polimerów przy użyciu wysokiej temperatury i osadzaniu ich warstwowo w sposób odwzorowujący pożądany model.
     
    Mnogość materiałów dostępnych w tej technologii pozwala nie tylko otrzymać wytrzymałe wydruki ale również elastyczne, czy np. imitujące gumę i drewno.
    Nasze realizacje w tej technologii
    Gładkość ścian
    Wytrzymałość materiału
    Łatwość obróbki
    Wytrzymałość temperaturowa
    Średni czas realizacji

    Potrzebujesz profesjonalnego druku 3D
    z gwarancją korzystnej ceny?